Lancia weźmie udział w wyścigu 1000 Miglia 2024
Lancia weźmie udział w wyścigu 1000 Miglia 2024

Lancia weźmie udział w wyścigu 1000 Miglia 2024

17 maja, 2024
0 Komentarze

Lancia weźmie udział w wyścigu 1000 Miglia 2024

 

  • Marka Lancia powraca, aby wziąć udział w 42. edycji wyścigu 1000 Miglia, w 70. rocznicę zwycięstwa Lancii D24 Spider.
  • Rok 1954 zakończył dwa lata sukcesów marki, niekwestionowanego lidera sportów motorowych.
  • W barwach marki Lancia w wyścigu wystartują Lancia Aurelia B20 GT z 1951 r. i nowa Lancia Ypsilon w charakterze support car .
  • Po premierze Nowej LANCII YPSILON EDIZIONE LIMITATA CASSINA w wersji w 100% elektrycznej i hybrydowej, udział w niezwykłym rajdzie 1000 Miglia 2024 będzie doskonałą okazją, aby odbyć podróż po Włoszech  i zaprezentować pierwszy samochód nowej ery marki, zanim pojawi się on w salonach włoskich dealerów „casa Lancia”.

 

„Po latach nieobecności Lancia wreszcie powraca, aby wziąć udział w słynnym wyścigu 1000 Miglia 2024, za kierownicą kultowej Lancii Aurelia B20 GT oraz nowej Lancii Ypsilon, która będzie podążać trasą wyścigu jako support car. Jesteśmy gotowi, aby rozbudzić pasję fanów naszej marki, świętując 70. rocznicę historycznego zwycięstwa Lancii D24 Spider w najlepszy możliwy sposób, przemierzając nasz piękny kraj w tych dniach, kiedy nowa Lancia Ypsilon zostanie wydana pierwszym klientom. Między przeszłością a przyszłością, odrodzenie marki staje się jeszcze bardziej konkretne i prawdziwe. Jesteśmy gotowi, aby zrobić kolejny krok w tej podróży! To jeszcze nie koniec niespodzianek…” oświadczył Luca Napolitano, dyrektor generalny marki Lancia.

Po sześciu latach przerwy Lancia powraca, aby wziąć udział w 1000 Miglia 2024, historycznej rekonstrukcji „najpiękniejszego wyścigu na świecie” – takim mianem określał go sam Enzo Ferrari. Ten powrót ma ogromną symboliczną wartość: w 2024 r. przypada 70. rocznica pierwszego zwycięstwa Lancii w wyścigu 1000 Miglia w 1954 r., kiedy to wygrała wspaniała „barchetta” – Lancia D24 Spider prowadzona przez legendarnego kierowcę Alberto Ascariego. W 1954 roku marka zakończyła dwuletni okres absolutnych zwycięstw w sportach motorowych: rok wcześniej Lancia wygrała Carrera Panamericana i Targa Florio, a także zdobyła pole position i zrobiła najszybsze okrążenie 1000 km na torze Nürburgring. Również w 1954 roku, oprócz triumfu w 1000 Miglia, zwyciężyła w Rajdzie Monte-Carlo, Giro di Sicilia, Targa Florio i Porto Grand Prix, a także zadebiutowała w Formule 1.

W tym roku marka wystawi niezwykle cenną Lancię Aurelię B20 GT z 1951 roku, która wchodzi w skład kolekcji firmy i zwykle znajduje się w Heritage Hub Stellantis.
Obok jednego ze sportowych samochodów najwyższej klasy marki Lancia, na linii startu pojawi się nowa Lancia Ypsilon. Odbywać się to będzie w tym samym czasie, w którym będą realizowane pierwsze dostawy samochodów do klientów, co będzie symbolicznym przekazaniem pałeczki między przeszłością a przyszłością.

42. edycja rajdu 1000 Miglia rozpocznie się w Brescii 11 czerwca i powróci tam 15 czerwca, odwiedzając po drodze jedne z najbardziej malowniczych miejsc we Włoszech. Będący od zawsze trochę wyścigiem, a trochę przygodą, rajd 1000 Miglia odbywał się jako wyścig szybkościowy w latach 1927-1957, a od 1977 roku stały się wyścigiem regularnym, do którego dopuszczane są tylko modele, które brały udział w zawodach lub zostały wyprodukowane w tym samym przedziale czasowym.

Klaudia Dawidko, Lancia Communications – klaudia.dawidko@stellantis.com
Silvia Cassani, Lancia Communications –  silvia.cassani@stellantis.com

Marka Lancia
Mogąca poszczycić się 117-letnią historią, marka Lancia jest synonimem ponadczasowej włoskiej elegancji; marką, o której marzyli pasjonaci motoryzacji na całym świecie, dzięki jej kultowym modelom takim, jak: elegancka Flaminia i Aurelia B24 Spider, wydajna Delta Stratos i 037, eklektyczna Fulvia, Beta HPE i wiele innych.Marka Lancia jest teraz gotowa rozpocząć swoje odrodzenie, w oparciu o 10-letni plan strategiczny, który bardzo szybko nabiera rozpędu. Innowacja i ponadczasowy design zawsze wyróżniały włoską markę. A teraz dochodzą nowe wartości: zrównoważony rozwój, zorientowanie na klienta i odpowiedzialność społeczna, które również stają się kluczowe, ponieważ Lancia pragnie patrzeć w przyszłość z wielkim zaangażowaniem i ambicją.

Źródło: https://www.media.stellantis.com/pl-pl/lancia/press/lancia-wezmie-udzial-w-wyscigu-1000-miglia-2024

Prawa autorskie © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.